Gemeente Bergen vlagt niet na gruweldaden Hamas op Israëls grondgebied
Een verklaring van burgemeester Lars Voskuil over de situatie in Israël
Gepubliceerd: 9 oktober 2023
In tegenstelling tot de BUCH-gemeenten Heiloo en Castricum, hijst de gemeente Bergen vooralsnog niét de Israëlische vlag op het gemeentehuis. “Dit vanwege de complexiteit van het conflict“, laat burgemeester Lars Voskuil weten. Ook hangt er geen vredesvlag na het uitbreken van de oorlog tussen Israël en Hamas.
Gemeenten mogen zelf beslissen of zij de vlag van Israël wel of niet willen hijsen. De gemeente Bergen besloot net als Uitgeest om dit niét te doen. Daarentegen hing de gemeente Heiloo dinsdag voor één dag de Israëlische vlag in top. Ook de gemeente Castricum liet de vlag een dag hangen.
Sommige gemeenten in Nederland hangen een vredesvlag in top als steunbetuiging aan alle onschuldige slachtoffers die aan beide zijden van het conflict tussen Hamas en Israël zijn gevallen. In de gemeente Bergen kwam het hijsen van een vredesvlag niet aan de orde, laat een gemeentewoordvoerder weten. “In overleg met fractievoorzitters is besloten dat we geen vlag hijsen met betrekking tot deze kwestie, dus ook geen vredesvlag.”
‘Enorm geschokt’
Voskuil gaf maandag een statement. “We zijn enorm geschokt door het brute geweld van Hamas tegen onschuldige burgers. We willen benadrukken dat wij laffe terroristische daden van agressie afkeuren en scherp veroordelen. Dat geldt ook voor deze daad waarbij vooral burgerdoelen zijn geraakt. Dat is onbeschrijfelijk en onbegrijpelijk. Een vreedzame oplossing voor dit slepende conflict is hiermee verder weg dan ooit.”
“Onze gedachten zijn bij familieleden en nabestaanden die rouwen of in angst verkeren over het lot van hun familieleden en vrienden.”
Joodse scholen vandaag dicht: ‘Veiligheid heeft prioriteit’
De drie Joodse scholen die Nederland telt, alle drie in Amsterdam, blijven vandaag dicht. Volgens een daarvan, de Joodse scholengemeenschap Cheider, doen de gemeente en de Nationaal Cöordinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) niet voldoende om de veiligheid van leerlingen en personeel te waarborgen, nu er een oorlog woedt tussen Hamas en Israël.
Oproep Hamas
Wat in de Joodse gemeenschap tot grote onrust leidt is een oproep van oud-Hamas-generaal Khaled Meshaal. Die riep moslims in Arabische landen op om zich te voegen bij de strijd tegen Israël. Tegen moslims wereldwijd zei hij om de Palestijnse zaak te steunen en hulp te bieden.
300.000 reservisten opgeroepen
Het Israëlische leger heeft vanwege de strijd met Hamas zo’n 300.000 reservisten opgeroepen. In de geschiedenis van Israël zijn niet eerder in zo’n korte tijd zo veel mensen van de Israëlische reservetroepen opgeroepen. Wat ze gaan doen is nog onbekend. “We gaan in het offensief”, meldt het leger.
In een verklaring zegt Israël dat de situatie aan de grens met de Gazastrook onder controle lijkt. “We doorzoeken het gebied. Er kunnen nog terroristen in het gebied zijn, maar we zijn bezig het gebied schoon te vegen.”|
Volgens het leger zijn er “duizenden doelen” aangevallen en zijn honderden terroristen gedood. De Israëliërs hebben gezworen om “de militaire en regerende capaciteiten” van de terroristische organisatie Hamas te verwoesten na de aanval van dit weekend.
Het leger zegt dat het zeker 500 doelen van Hamas en Islamitische Jihad heeft getroffen. Er werden onder meer huizenblokken, tunnels, een moskee en woningen van Hamas-functionarissen in Gaza getroffen, stelt Israël.
Ondertussen heeft de Israëlische minister Gallant van Defensie de “totale blokkade” van de Gazastrook bevolen. “Geen elektriciteit, geen voedsel, geen brandstof”, zegt hij.